Kuidas kasutada

Mis on Annie Sloan Chalk Paint dekoratiivvärv?

Kriidivärviga on lihtne töötada. See ei vaja mingit eeltööd, seda võib kasutada nii sise- kui välistingimuses ning praktiliselt igal pinnal puidust metallini. Sellega võite uuele elule aidata nii vana mööblit, seinu, nipsasjakesi, lagesid ning põrandaidki.

Annie Sloan Chalk Painti värvipalett on inspireeritud 18nda sajandi dekoorist ning disainist. Värvitoone võib ka omavahel kokku segada, nii saate veel laiema värvivaliku. Selleks, et kriidivärvi voolavamaks muuta, võite lisada vett. Selleks, et see oleks paksem ning tekstuursem, jätke mõneks ajaks lihtsalt kork lahti ning laske värvil kuivada. Värvimiseks kasutage lamedaid pintsleid (NB! Vanasti värvirulle ei kasutatud.) ning jätke julgesti mööblil näha pintslilöögid, see muudab mööbli veelgi vanaaegsemaks.

Õpetusi leiate Annie Sloani Youtube`i kanalilt, tema raamatutest, aga ka Annie Sloani toodete edasimüüjalt Eestis – minult, Vintage Chickilt (kauplus Võluvad asjad Telliskivi Loomelinnakus). Aitan meelsasti.

Miks eelistada kriidivärvi?

Annie Sloan töötas oma kuulsa värvi välja juba 20 aastat tagasi. Isetegijad oma blogides nimetavad Annie Sloan Chalk Painti maailma parimaks värviks. Värv on välja töötatud ja kokku segatud ajalooliselt mööblil kasutatud värvide põhimõttel ja retsepti järgi, seetõttu on vanale ja väärtuslikule mööblitükile õigem peale tõmmata just Annie Sloani värv. Kaasaegsete lateks- või akrüülvärvide kasutamine väärtmööblil kutsub tavaliselt restauraatorites ning ajaloolastes esile õõvatunde ja jälestushoo. Värv läigib ning näeb välja nagu plastmassikiht väärispuidul. Kokkuvõtalt võib öelda – kui soovite, et tulemus oleks matt (nagu mööbel vanasti), sametine ja autentne, eelistage kriidivärvi. Ahjaa, ja kriidivärv on loodussõbralik.

NB! Ärge ajage Annie Sloan Chalk Paint kriidivärve segi tahvlivärviga, millele saab kriidiga kirjutada.

Nipid

Puidumustri toonitamine

Kanna dekoratiivvärv pintsliga puidu pinnale. Kui värv tundub liiga paks, lisage veidi vett. Vajadusel käige pintsliga mitu korda üle, et värv puidu sisse imbuks. Seejärel pühkiga värv puidupinnalt maha, tehke seda seni, kuni olete saavutatuga rahul. Selle efekti saavutamiseks on parimad toonid Old White, Pure ja Duck Egg Blue.

puidumustri_toonitamine

Värvide segamine lisatoonide saamiseks

Kui soovite värvitooni kahvatumaks saada, lisage Old White`i või Pure`i. Old White muudab värvitooni vintagemaks, Pure aga moodsamaks.
Eksperimenteerige julgesti. Katsetada võite ka alustassil või lusika peal  toone näpuga segades.

varvisegamine230

Ühe värvitooni põnev kasutamine

Värvige mööbliese pintsliga nii paksult, kui soovite – paksema värvikihiga katmisel jäävad pintslitõmbed rohkem näha ning tekstuur silmatorkavam. Värvi võite lahjendada veega, paksemaks saab värvi muuta näiteks ka külmikus hoides. Tavaliselt peaks täielikuks katmiseks piisama kahest värvikihist.  Kui soovite, et mööbel näeks vanem välja, võite pärast läbipaistva vahaga katmist mööbli nurki, mustrit ja servi liivapaberiga kulutada. Nipp on pärit raamatust Paint Transformations.

yhevarvikasut350

Kahe värvitooni kasutamine

Värvige mööbel esmalt ühe tooniga, siis teisega. Seejärel vahatage, soovi korral kulutage liivapaberiga ning kõige lõpuks lisage veel üks läbipaistva vaha kiht.

kaksvarvi

Vana „mustuse“ efekt

Kõige paremini saavutate selle efekti siis, kui värvite paksema värviga. Jätke värv lühikeseks ajaks ilma kaaneta seisma. Värvige ümmarguse pintsliga, värvi kandke peale erinevates suundades värvides – pind ei pea jääma sile ja perfektne. Kui värv on kuivanud, kandke peale läbipaistev vaha, laske sel kuivada. Kui pind tundub kuiv, kandke peale tume vaha. Hõõruge seda vahapinstliga samuti igas suunas nii, et see täidaks kõik ebatasasused ja kriimud. Seejärel hõõruge üleliigne tume vaha puhta lapiga maha. Kõige viimane viimistluskiht olgu jälle läbipaistev vaha.

tumevaha

Kraklee-efekti saavutamine

Teil ei olegi vaja osta ühtki muud toodet peale Chalk Painti. Kandke peale paks värvikiht, ärge laske sel ära kuivada, vaid hakake kohe pinda fööniga kuivatama. Kandke peale läbipaistev vaha ja siis tume vaha, nii saate praod iseäranis hästi välja tuua. Sama võite teha ka kasutades kaht erinevat värvitooni. Tumeda vaha jäägid pühkige puhta lapiga ära.

kraklee-efekt